OM-azonosító: 035166
06-1-283-0397
torok.igazgato@gmail.com

Büszkék vagyunk Elizre

Büszkék vagyunk Elizre

Jane Heining emlékverseny

Április 11-én rendezték a Jane Haining Angol Nyelvi Emlékverseny döntőjét, amelyen iskolánkat Kikin Elizabeth 8.c osztályos tanuló képviselte. A döntőt megelőzte egy írásbeli forduló, amelyen több, mint ötszáz diák vett részt. A döntőbe a legjobb 23 tanuló jutott be, ahol Eliz a 9. helyen végzett.
Gratulálunk a szép eredményhez!
Felkészítő tanár: Jenei Marianna
KÖSZÖNJÜK!


Jane HeiningJane Haining a Wikipédia szerint 1897-ben született a skóciai Dunscore-ban. Ötéves korában elvesztette édesanyját. Felnőve tíz évig, irodai munkakörben, egy fonodában dolgozott Paisleyben. Amikor elhatározta, hogy bekapcsolódik a missziós munkába, ezt az állását felhagyta. A Glasgow and West of Scotland College of Domestic Science elvégzésével oklevelet szerzett, és először a manchesteri Radium Institute-ban vállalt munkát. (Ma The Christie kórház.) 1932-ben a Skót Episzkopális Egyház budapesti misszióján kezdett dolgozni. A Skót Misszió 400 zsidó és keresztény gyermek számára működtetett bentlakásos rendszerű polgári iskolát a Vörösmarty utcában.

Haining 1939-ben éppen szabadságon volt Nagy-Britanniában, amikor a háború kitört, de ennek ellenére visszatért Budapestre.

Amikor a németek 1944-ben megszállták Budapestet, a misszionáriusok azt az utasítást kapták, hogy térjenek haza, de Haining ezt megtagadta, mert nem akarta a nehéz helyzetben magukra hagyni a rábízott gyermekeket. Ha békeidőben szükségük van őrá – írta nővérének –, akkor a háború idején még sokkal inkább, és további életében nem lenne egyetlen boldog pillanata sem, ha hazamenne és magukra hagyná a veszélyben lévő, védtelen gyermekeket. A Skót Misszió menedéket nyújtott a politikai üldöztetés elől menekülőknek is. A református lelkész és miniszterelnök, később köztársasági elnök Tildy Zoltán is ebben a VI. kerületi épületben rejtőzött a nyilaskeresztes hatalomátvétel napjaiban.

Egy feljelentés nyomán az SS májusban átkutatta a missziót, és Haininget a briteknek való kémkedés vádjával 1944. április 25-én letartóztatták és a budai Fő utcai börtönbe zárták.Ravasz László püspök minden követ megmozgatott kiszabadítására, de sikertelenül. A német hatóságok a skót egyházat Jane Haining haláláról úgy értesítették, hogy őt Németország elleni kémkedés vádjával letartóztatták, majd egy bélbántalomból származó sorvadásos betegség következtében kórházban halt meg 1944. július 17-én. Valójában Auschwitzba deportálták, ahol karjára a 79467 sorszámot tetoválták és feltételezhetően 1944. augusztus 16-án gázkamrában meggyilkolták.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük